Pýtate sa

1. Aké je základné rozdelenie vypínačov a ich použitie?

Vypínač č.1

Použitie: ovládanie svetla z jedného miesta
Prevedenie: jednopáčkový vypínačVypínač č.6 (chodbový vypínač)

Použitie: Ovládanie svetla z dvoch miest. ( Používa sa aj názov chodbový vypínač.) Na jednej strane chodby sa vypínačom č.6 svetlo zapne a druhej strane chodby sa to isté svetlo
druhým vypínačom č.6 vypne.
Vypínač č.6 sa dá použiť aj ako vypínač č.1
Prevedenie: jednopáčkový vypínačVypínač č.7 (krížový vypínač)

Použitie: Ovládanie svetla z viac ako dvoch miest. (Ak svetlo na chodbe chceme ovládať z viac ako z dvoch miest musíme medzi vypínače č.6 zaradiť krížový vypínač č.7
Prevedenie: jednopáčkový vypínač
Vypínač č.5 (lustrový vypínač)

Použitie: Ovládanie dvoch svetiel z jedného miesta.( Používa sa aj názov lustrový vypínač. Každou páčkou dvojpáčkového vypínača sa ovláda sekcia svetiel v lustri samostatne.
Prevedenie: dvojpáčkový vypínač
Vypínač č.5b (6+6)

Použitie: V spojení z vypínačom č.6 môžeme dosiahnuť ovládanie jedného svetla z jedného miesta napríklad ľavou páčkou vypínača č. 5b a pravou páčkou ovládanie druhého svetla. Druhé svetlo môžme zároveň ovládať vypínačom č.6 na priľahlej strane miestnosti
Prevedenie: dvojpáčkový vypínač
Ide o dva vypínače č.6 v jednom rámčeku
Tlačítko

Použitie: Tlačítka sa používajú napríklad v chodbách spoločných priestorov, kde jeho zatlačením sa aktivuje schodiskový automat, ktorý zopne svetlá na nastavený čas. Často sa požíva v prevedení zvončekového tlačítka.
Prevedenie: Jednopáčkový prípadne aj dvojpáčkový vypínač. Počas zatlačenia kolísky tlačítka sa kontakt zopne a po uvoľnení sa kontakt vypne.


2. Môžem nahradiť obyčajný vypínač stmievačom ?
Ak vymením žiarovku za úspornú žiarivku bude stmievač fungovať?
Ušetrím stmievaním svetla elektrickú energiu?


Predtým ako sa rozhodnete použiť stmievač na stmievanie svetla vo vašej obývačke je potrebné vedieť aký zdroj svetla sa bude stmievať:

Žiarovky alebo halogénové svietidlá na 230VHalogénové svietidlá na nízke napätie 12V
- feromagnetickým transformátorom
- elektronickým transformátoromŽiarivky (tzv. neónové trubice)Podľa zdroja svetla sa vyberie príslušný stmievač. Existujú však aj univerzálne stmievače.

Majte na pamäti, že ak napríklad vymeníte klasickú žiarovku za úspornú žiarivku, tak inštalovaný stmievač nebude fungovať, pretože nie je konštruovaný na tento typ svetelného zdroja- úspornú žiarovku .
Úsporné žiarovky nie sú predurčené na stmievanie.

Stmievač je konštruovaný tak, že do svietidla „púšťa“ len toľko energie, ktorá je úmerná nastavenej intenzite osvetlenia. To znamená, že ak svietidlo má celkový výkon 500W (luster s 5timi 100W žiarovkami) a stmievač bude nastavený na polovičnú hodnotu intenzity osvetlenia , potom aj odoberaný výkon (spotreba) bude približne polovica, cca 250W.


3. Musím použiť v kúpeľni vypínače a zásuvky z vyšším krytím (vodotesné vypínače) ?
Kde môžeme v kúpeľni umiestniť svietidlo nad umývadlom?V kúpeľni môžete použiť obyčajné vypínače a zásuvky ak dodržíte tieto podmienky:
Zásuvky a vypínače môžu byť umiestnené len mimo umývací priestor. Ak sú 1,2 m vysoko od podlahy, môžu byť umiestnené na hranici umývacieho priestoru. V prípade, že sú umiestnené nižšie, musia byť vzdialené najbližším okrajom aspoň 0,2m od umývacieho priestoru.
Pričom zásuvky a vypínače musia byť vzdialené minimálne 0,6m od vane alebo sprchovacieho kúta.

Svietidlo v umývacom priestore sa upevní do výšky 1,8m spodným okrajom od podlahy a musí byť z trvanlivého izolantu a zakryté ochranným sklom. Ak je umiestnené nižšie musí byť chránené ochranným košom pred mechanickým poškodením.

Umývací priestor s umývadlom

4. Môžem nahradiť klasický vypínač podsvieteným vypínačom?

Áno môžete, ale musíte si uvedomiť aký stav má signalizovať dútnavka alebo LED-ka vypínača .

A) Funkcia orientačného osvetlenia:
Dútnavka alebo LED-ka vypínača svieti ak je svetlo v miestnosti vypnuté. V tme podsvietený vypínač pomáha obsluhe nájsť vypínač a zapnúť svetlo.
Funkcia orientačného osvetlenia vypínača je často používaná. Je možné nahradiť klasický vypínač podsvieteným vypínačom jednoduchou výmenou.

MIESTNOSŤ MIESTNOSŤ

Použitie: tlačitkové podsvietené vypínače na chodbách spoločných priestoroch. Alebo vypínače na chodbách v bytoch a domoch

B) Funkcia signalizačného osvetlenia:
Dútnavka alebo LED-ka vypínača signalizuje zapnuté svetlo.

Použitie: Vypínač, ktorým sa ovláda svetlo sa nachádza v inej miestnosti. Napríklad, ak ovládate svetlo kúpeľne vypínačom na chodbe, pri zavretých dverách kúpeľne neviete, či v kúpeľni nie zapnuté svetlo. Pri použití signalizačného osvetlenia vypínača dútnavka alebo LED-ka signalizuje zapnuté svetlo v kúpeľni.
Signalizačné osvetlenie vyžaduje prítomnosť N vodiča (tzv. nulák). To znamená, že v prípade ak sa v inštalačnej krabici nenachádza nulový vodič signalizačné osvetlenie sa nedá realizovať.

MIESTNOSŤ A      MIESTNOSŤ B MIESTNOSŤ A      MIESTNOSŤ B

5. Ako zapojiť sieťovú zásuvku na 230 V?

Ako zapojiť zásuvku závisí podľa inštalovanej elektrickej sústavy. Jednoduchšie: koľko vodičov máme k dispozícii pre zapojenie zásuvky:

Dvojvodičová sústava:

Pri tejto sústave máme k dispozícii dva vodiče: fázový vodič L (čierny alebo hnedý) a ochranný vodič PEN (zelenožltý). Zásuvku zapojíme podľa obrázku. Pri čelnom pohľade na zásuvku do ľavej svorky sa zapojí fázový vodič. Ochranný vodič sa najprv zapojí na ochranný kolík a potom do pravej svorky.

Dvojvodičová sústava nemá oporu v súčasne platných technických normách, ale dvojvodičové sústavy sú ešte pomerne časté.
 
Trojvodičová sústava:

Pri tejto sústave máme k dispozícii 3 vodiče: fázový vodič L (čierny alebo hnedý), neutrálny vodič N tzv. nulák (modrý) a ochranný vodič PE (zelenožltý). Zásuvku zapojíme podľa obrázku. Pri čelnom pohľade na zásuvku do ľavej svorky sa zapojí fázový vodič, do pravej svorky sa zapojí nulák a na ochranný kolík sa pripojí zelenožltý ochranný vodič.

Nakupujte pohodlne cez náš internetový obchod. Viac ako 1300 produktov za skvelé ceny.
Vyberte si z 11 krytiek a 74 rámikov a vytvorte si svoj vypínač, ktorý bude ladiť s vašim interiérom.
Otvorili sme pre Vás nový showroom v Bratislave na Panónskej ceste 4. Otvorené denne od 10:00 do 18:00.
Doprajte si pohodlie a zasvieťte si jediným dotykom svetlo v obývačke a zastrite žalúzie v kuchyni.
So skvalitňovaním služieb pre našich zákazníkov Vám prinášame novú web stránku www.buco.sk